Biolaminaty,
Czym są laminaty? Jednymi z bardziej złożonych struktur materiałów stosowanych powszechnie w opakowalnictwie są laminaty. Wykonane są one poprzez połączenie ze sobą dwóch lub więcej warstw różnych materiałów, w których zadruk z reguły znajduje się po wewnętrznej stronie folii wierzchniej i w ten sposób umieszczony jest wewnątrz laminatu. „Schowanie” do wnętrza laminatu farb powoduje, że podczas zgrzewania materiału opakowaniowego maszyny pakujące mają kontakt z czystą powierzchnią folii i nie przyklejają się do nich mikrocząsteczki farb czy lakierów. Bardzo ważną cechą laminatów jest też fakt, że w jednym materiale sumują się właściwości poszczególnych ich warstw – właściwości barierowe, mechaniczne, wizualne, siły zgrzewu.
Kompostowalna folia celulozowa Na zewnętrzną warstwę takiego laminatu można zastosować przezroczystą kompostowalną folię celulozową. Zapewnia ona stabilność całego opakowania, dobrą barierowość (zwłaszcza na przenikanie tlenu / gazów / zapachów), a poprzez rewersowy zadruk bardzo dobry efekt wizualny końcowego materiału. Folie te mogą być z połyskiem lub matowe. Kompostowalne folie celulozowe zapewniają odporność na rozdarcie całego opakowania. Dają też dobrą siłę zgrzewu zapewniającą wysoką jego szczelność. Umożliwiają zastosowanie takich gotowych wielowarstwowych materiałów nie tylko na pionowych czy poziomych maszynach pakujących czy owijających, ale również do wyprodukowania różnego rodzaju gotowych woreczków, w tym również typu doy-pack z wgrzaną struną umożliwiającą ułatwione wielokrotne otwieranie i zamykanie opakowań. Z kompostowalnych laminatów wykonane mogą też być wieczka przygrzewane do pojemników termoformowanych lub wtryskiwanych z kompostowalnych granulatów. Kompostowalne folie celulozowe, jak sama nazwa wskazuje, są kompostowalne. Oznacza to, że w ciągu kilku tygodni od momentu, gdy znajdą się w otoczeniu innych odpadów i zaczną oddziaływać na nie bakterie gnilne ulegną całkowitej biodegradacji, dając „neutralny” dla środowiska kompost. I właśnie ta cecha, możliwości tworzenia „zdrowego” kompostu różni je od materiałów, które są „tylko” biodegradowalne, gdzie w materiale powstałym w wyniku ich rozłożenia się można znaleźć pozostałości różnych substancji chemicznych.
Biolaminaty produkowane są całkowicie lub w znacznym stopniu z surowców pochodzących ze źródeł odnawialnych. Dają się drukować różnymi technikami. Aby cały zadrukowany laminat mógł być uznany za kompostowalny do jego wykonania zastosować należy również dostępne już na rynku zalecane do tego zastosowania specjalne farby i kleje (najczęściej wodne). Niektóre z nich posiadają certyfikaty kompostowalności. Do produkcji opakowań typu doy-pack należy użyć dostępną też kompostowalną strunę.
Utylizacja wyrobów wykonanych z laminatów
Przy pozbywaniu się wyrobów wykonanych z laminatów zwrócić musimy uwagę na to, jaki posiadają certyfikat kompostowalności.
Jeżeli jest to certyfikat potwierdzający możliwość kompostowania w kompostownikach przydomowych, można wyrzucić go do takiego kompostownika lub do kubła brązowego. Jeżeli jest to certyfikat kompostowalności w warunkach przemysłowych taki materiał wyrzucić można do brązowego kubła przeznaczonego na bioodpady.
Czym jest folia celulozowa?
Folia celulozowa to jedyny na świecie produkt łączący zalety folii z 100% podejściem ekologicznym.
Czytaj więcej
Ekologiczny laminat
Biolaminat pozwala na produkcję ekologicznych opakowań z wysokimi właściwościami barierowymi.
Czytaj więcej
Zalety zastosowania
Eko-Folia celulozowa,możliwość metalizacji, antystatyczność, zgrzewalność a to jeszcze nie wszystko!
Czytaj więcej
Zastosowanie folii celulozowej
Sprawdź sam jak wszechstronna jest nasza ekologiczna folia celulozowa.
Czytaj więcej